2019


1 Andreas Steinitz BQYC – IODA Worlds
2 Charles Larochelle RStLYC – IODA Worlds
3 Daniel Connors RNSYS – IODA Worlds
4 Liam Sturge RNSYS – IODA Worlds
5 Mathieu Graham RStLYC – IODA Worlds

6 Amy Glennie ABYC – IODA Europeans
7 Thomas Desrochers PCYC – IODA South Americans & North Americans
8 Winston Ivory RStLYC – IODA Europeans & North Americans
9 Mats Braaten PCYC – IODA Europeans & North Americans
10 Christopher Tang RNSYS – IODA Europeans & North Americans

11 Gabby Rafuse RNSYS – IODA North Americans
12 Kate Dennis PCYC – IODA North Americans
13 Jacob Townsed HYC/ CVDM – IODA North Americans
14 Lindsay Davies RCYC – IODA North Americans
15 Piper Howell RCYC – IODA North Americans
16 Loa Dinel BLBC – IODA North Americans

17 Owen Gormely RCYC – IODA South Americans
18 Ben Sweeny RVanYC – IODA South Americans
19 Bryce Stanger RVanYC – IODA South Americans
20 Zoe Folsetter RHYC IODA South Americans

2018


IODA South American Championship

March 25-April 1, 2018

Montevideo, Uruguay

  • Amy Glennie
  • Jackson Macaulay
  • Nathan Duffar-Calder
  • Liam Sturge
  • Nicolas Boucher
  • Ayrton Stein
  • Andreas Steinitz
  • Zoe Folsetter
  • Kate Dennis
  • Daniel Connors
  • Coach Florencia Siccardi

IODA North Americans

June 24-July 1, 2018

Vallarta, Mexico

  • Chris Tang
  • Charles Larochelle
  • Carling Davies
  • Nathan Latka
  • Lindsay Davies
  • Andreas Steinitz
  • Cruz Custodinho
  • Braden Johnson
  • Mathieu Graham
  • Coach; Oz Padron

IODA Euros 

June 23-30 2018

Scheveningen, Netherlands

  • Nathan Duffar-Calder
  • Aidan Dennis
  • Nicolas Boucher
  • Molly Anderson
  • Coach; Federico Donzino

IODA Worlds

August 27-Sept 6, 2018

Cyprus

  • Jackson Macaulay
  • Noah Adler
  • Carling Davies
  • JR Kiekens-Arana
  • Andreas Steinitz
  • Coach; Federico Donzino

2017


North Americans, June 25 to July 2, Toronto

1 Jack Gogan RNSYS NS
2 Maya Heidenreich RNSYS NS
3 Eric Omielan RStLYC QC
4 Noah Adler RNSYS NS
5 Spencer Leman RCYC ON
6 Jean-Rene Kiekens Arana RStLYC QC
7 Jackson Macaulay RNSYS NS
8 Georgia Phillips RCYC ON
9 Carling Davies RCYC ON
10 William Lloyd RStLYC QC
11 Andreas Steinitz Bay of Quinte YC ON
12 Blair Treadwell RCYC ON
13 Nathan Latka ABYC ON
14 Molly Anderson RNSYS NS
15 Peter Alberti RCYC ON
16 Alexander Roy RNSYS NS
17 Nathan Duffar-Calder RStLYC QC
18 Nicolas Boucher RStLYC QC
19 Clea Yates RCYC ON
20 Dhalia Steinitz BQYC ON
21 Thomas Staples RStLYC QC
22 Charles Larochelle RStLYC QC
23 Braden Johnson FBYC ON
24 Amy Glennie ABYC ON
25 Owen Maloney CVDM QC
26 Lucca Stanger RCYC ON
27 Lindsay Davies RCYC ON
28 Aidan Dennis PCYC ON
29 Aidan Ryall PCYC ON
Flor Siccardi / Coach RNSYS
Osvaldo Padron / Coach RCYC
Julien Brunet / Coach RStLYC

Worlds, July 11-21, Thailand

1 Jack Gogan RNSYS NS
2 Maya Heidenreich RNSYS NS
3 Eric Omielan RStLYC QC
4 Noah Adler RNSYS NS
5 Spencer Leman RCYC ON
Flor Siccardi / Coach RNSYS

Europeans, July 30 to August 6, Bulgaria

No Team 2017

2016


South Americans March 17-26 Salinas, Ecuador

  • Georgia Phillips (ON, RCYC)
  • Maya Heidenreich (NS, RNSYS)
  • Jackson Macaulay (NS, RNSYS)
  • Kaellum Black (NS, RNSYS)
  • Mortiz Heidenreich (NS, RNSYS)
  • Zoe Roosen (QC, RStLYC)
  • Coach; Flor Siccardi

Worlds June 25th-July 4th, Vilamoura, Portugal

  • Eric Omielan (QC, Pt Claire YC)
  • Colin Davies (ON, RCYC)
  • Charles Savard (ON, RCYC)
  • Georgia Phillips (ON, RCYC)
  • Helen Horangic (NS, RNSYS)
  • Coach; Cyril Auer

North Americans July 10-18, Antigua

  • Galen Richardson (ON, RCYC)
  • Oliver van Rossem (ON, ABYC)
  • Georgia Phillips (ON, RCYC)
  • Tate Howell (ON, RCYC)
  • Jack Gogan (NS, Northern YC)
  • Elsie Gillis (NS, RNSYS)
  • Jackson Macaulay (RNSYS)
  • Mais Kazmer-Shishis (ON, Britannia YC)
  • Kaellum Black (NS, RNSYS)
  • Coach; Flor Siccardi

Euros July 15-22, Crotone, Italy

  • Thomas Staples (QC, RStLYC)
  • William Staples (QC, RStLYC)
  • Nicolas Boucher (QC, RStLYC)
  • AJ Boucher (QC, RSTLYC)
  • Zoe Roosen (QC, RStLYC)
  • Coach; Max Fecteau

 

2015


2015 North American Championships;

English Harbour, Antigua; July 5 – 12

  • Livia Colinson (ON)
  • Colin Davies (ON)
  •  Jack Groves (NS)
  •  Helen Horangic (NS)
  • Theodora Horangic (NS)
  • Eric Omielan (QC)
  • Catherine Savard (ON)
  • Audrey Staples (QC)
  • William Staples (QC)
  • Dale Whitmore (ON)

2015 European Optimist Championships

Pwllheli, Wales, UK; July 17 – 24

  • Evan Burns (NS)
  • Hunter Dejean (ON)
  • Noah Dempster (NS)
  • Galen Richardson (ON)
  • Henrik Moberg-Parker (BC)

2015 World Optimist Championships

  • Dziwnow, Poland; August 25 – September 5
  • Ryan Anderson (NS)
  • Eric Omielan (QC)
  • Ben Ruitenberg (NS)
  • Zoe Roosen (QC)
  • Kieran McKee (ON)

2014


IODA Worlds – Argentina

  • Jack Rieder (BC)
  • Ryan Anderson (NS)
  • Michael Magi (ON)
  • Will McInnes (NS)
  • David Sapp (NS)

IODA Europeans – Ireland

  • Colston Howell (ON)
  • Thomas Harries (QC)
  • Ian Doel (ON)
  • Teddy Horangic (NS)

IODA North Americans – Mexico

  • Jack Rieder (BC)
  • Michael Magi (ON)
  • Kieran McKee (ON)
  • David Sapp (NS)
  • Justin Yuen (BC)
  • Maxime Amyot (QC)
  • Madeline Gillis (NS)
  • Nicholas O’Brien (ON)
  • Siobhan Galonka (BC)
  • Eric Omielan (QC)

IODA South Americans – Uruguay

  • Teddy Horangic (NS)
  • Helen Horangic (NS)
  • Quinten Beelik (ON)

2013


IODA WORLDS SAILING CHAMPIONSHIP (ITALY, JULY 15-26 2013)

  • Justin Vittecoq (QC)
  • Cameron Shaw (NS)
  • Myka Auger-Cyr (QC)
  • Eric Lyall (BC)
  • Noah Collinson (ON)

IODA OPTINAM (BERMUDA JULY 3-11 2013)

  • Justin Vittecoq (QC)
  • Cameron Shaw (NS)
  • Eric Lyall (BC)
  • Jack Rieder (BC)
  • David Sapp (NS)
  • Galen Richardson (ON)
  • Nicholas O’Brien (ON)
  • Alexa Ripple (BC)

IODA EUROPEAN CHAMPIONSHIP (June 29 – July 7 2013)

  • Georgia Stein (ON)
  • Aleksander Magi (ON)
  • Maxime Daviau (ON)

2012


IODA WORLDS (DOMINICAN REPUBLIC)

  • Justin Vittecoq
  • Jared Collinson
  • Coralie Vittecoq
  • Owen McNeil
  • Julien Brunet

IODA EUROS (ITALY)

  • Jack Rieder
  • Derin Bilgen
  • Lauren Sullivan
  • Andrew Moreno

IODA SUDOPTI (ARGENTINA)

  • Justin Vittecoq
  • Coralie Vittecoq
  • Philippe Pasquin
  • Henry Lockyear
  • Lauren Sullivan
  • Chantal Bourque
  • Jilian Eisener
  • Tara Yuen
  • Siobhan Golonka
  • Maxime Daviau

IODA OPTINAM (MEXICO)

  • Justin Vittecoq
  • Noah Collinson
  • Owen McNeil
  • Thomas Cote (amended June 3rd 2012)
  • Derin Bilgen
  • Eric Lyall
  • Henry Lockyear
  • Ciaran Beveridge
  • Lauren Sullivan (amended June 3rd 2012)
  • Siobhan Golonka